Biochemia w liceum (kurs: Metabolizm)

Grafika wyróżniająca do wpisu Biochemia w liceum (kurs: Metabolizm)

Aktualizacja kursu: Metabolizm (biochemia)

Naszych użytkowników z przyjemnością informujemy, że w tym tygodniu nastąpił prawdziwy wysyp przydatnych nowości.
Otóż pomału kończymy systemową modernizację kursu: Metabolizm (zarówno w wersji dla liceum 3-letniego, jak i 4-letniego). Aktualne zmiany dotyczą przede wszystkim wykładów do lekcji: Inne przemiany cukrów i kwasów tłuszczowych oraz lekcji: Przemiany azotowe. Stąd nowa analiza:

 • paliw biologicznych,
 • glikogenogenezy,
 • glikogenolizy,
 • glukoneogenezy,
 • ketogenezy,
 • syntezy kwasów tłuszczowych,
 • cyklu glukozowo-alaninowego,
 • a nawet cyklu mocznikowego (ornitynowego).

Jak zwykle naszym celem jest przybliżenie Wam koszmarnie trudnych(?) zagadnień biochemicznych. Zatem zapraszamy do naszej biochemicznej kuźni wiedzy bez kucia.

Przy okazji – analiza syntezy kwasów tłuszczowych została przygotowana w dwóch wersjach.

Wersja dla 3-letniego liceum jest krótsza (9:33) i prostsza, ponieważ zagadnienie to nie jest objęte programem nauczania. Tym niemniej, jeśli macie czas, obejrzyjcie ją, ponieważ na maturze czasem pojawiają się takie zaskakujące smaczki, jak (prosta) analiza zagadnień nie omawianych w szkole (tekstów akademickich i rycin/schematów).

Wersja dla 4-letniego liceum jest dłuższa (13:03) i bardziej rozbudowana, ponieważ zagadnienie to zostało wprowadzone do programu nauczania nowego liceum. Zatem tutaj nie tylko dzielimy proces na trzy etapy:

 1. Przenoszenie grupy acetylowej,
 2. Aktywację acetylo-CoA do malonylo-CoA,
 3. Syntezę łańcucha kwasu tłuszczowego,

ale także po kolei je analizujemy. Etapy: 2. i 3. przedstawiono w podręczniku, zatem nie było wyjścia – musieliśmy wszystko wyjaśnić. I chyba udało nam się po raz kolejny pokazać, że nie taki ten biochemiczny diabeł straszny (w końcu jednak oswaja go wasz “Mistrz Biochemików”).

Zapraszamy do naszych wirtualnych klas na najlepsze wykłady biologii online w sieci.

Kurs: Metabolizm według podstawy programowej dla 3-letniego liceum dostępny jest w pakiecie Teraz Biologia.

Kurs: Metabolizm (biochemia) według podstawy programowej dla 4-letniego liceum dostępny jest w pakiecie Biologia 1. Zakres rozszerzony.

Jeśli zastanawiacie się, jak wygląda i działa nasza platforma z kursami biologii dla licealistów/maturzystów, zajrzyjcie tutaj lub zobaczcie DEMO.

Podobne wpisy

Komentarze