Oct 1 / Teraz Wiedza

Nowy system sprawdzania wiedzy

System testów z biologii

Dzień dobry,
Po analizie czynnikowej tegorocznej matury i zdecydowaliśmy o wprowadzeniu pewnych zmian na naszej stronie. Wszystko po to, żeby wyniki naszych Użytkowników na maturze były jeszcze wyższe.
Dzisiaj prezentujemy spójną koncepcję systemu testów (w postaci elektronicznej) i zadań maturalnych (w postaci pdf-ów). W nowej wersji system ten można podzielić na trzy poziomy (w każdym są zadania testowe oraz zadania pdf) o rosnącym poziomie trudności. 
Uwaga: poniższy tekst jest długi, ale staraliśmy się opisać ważne cechy systemu, których znajomość przyda się, żeby „wydusić z niego maxa”.

Testy do poziomu I. "Lekcja" czyli opanuj i utrwalaj bieżący materiał

I tak pierwszy poziom to testy i zadania do określonych lekcji. Testy nazwaliśmy nieformalnie „Utrwalaczami”. Generalnie są to proste testy: bez limitu prób i bez progu wymagań. Limit czasu jest następujący: jedno zadanie to 3 minuty (w prawym górnym rogu będzie się pojawiał minutnik „trzyminutowy”). Jeśli chodzi o nawigację w teście, będzie to system zadanie-odpowiedź, czyli po każdym rozwiązaniu pojawi się natychmiast prawidłowa odpowiedź i ewentualny komentarz. Zakładamy, że maksymalnie w pojedynczym utrwalaczu będzie 15 zadań i będą to głównie zadania zamknięte typu: jednokrotny wybór, wielokrotny wybór, ewentualnie krótkie uzupełnienie. Do lekcji przydzielone zostaną także zadania w postaci pdf-ów (głównie zadania centralnej komisji egzaminacyjnej, które można rozwiązać w danej klasie). Oczywiście będzie tutaj możliwe wydrukowanie i/lub pobranie takich zadań albo wyświetlenie, rozwiązanie na swojej kartce i porównanie odpowiedzi z kluczem. Do jednej lekcji tych zadań będzie niewiele – najczęściej 2-3.

Testy do poziomu II. Kurs czyli sprawdź swoją wiedzę z danego działu biologii i umiejętności rozwiązywania zadań 

Poziom drugi tworzą testy i zadania zaliczeniowe do kursów. Tu zmian będzie mniej, ale… będą. Jeśli chodzi o testy zaliczeniowe – będą one miały trochę inne cechy niż „Utrwalacze”, mianowicie: liczba prób rozwiązania będzie ograniczona do 3. Pojawi się próg zaliczenia - 51%. Do tego dojdzie randomizacja zadań, a ponadto łączny czas testu będzie obliczany na podstawie liczby punktów do zdobycia. Pojawią się też ciekawe „narzędzia” dla rozwiązującego. Będzie więc możliwość wyszukiwania zadań, zaznaczania zadań (np. zbyt trudnych w danym momencie lub nierozwiązanych) i włączenia ostrzeżenia, że test się kończy, np. za 5 minut (to ustawia sam rozwiązujący). Jeśli chodzi o nawigację w teście będzie to rozwiązywanie wszystkich zadań, a odpowiedzi (często także komentarze) będzie można wyświetlić dopiero po zakończeniu całego testu. W nowych testach zaliczeniowych będzie maksymalnie 20-25 zadań, zatem zwykle będzie więcej testów zaliczeniowych do danego kursu. Oznacza to też, że stare testy ulegną przebudowie. I wreszcie zadania w postaci pdf-ów tworzące „Sprawdziany końcowe”. To także będą głównie zadania CKE z kluczami odpowiedzi (zwykle kilka-kilkanaście zadań do jednego kursu).

Testy do poziomu III. Przed maturą czyli ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz

Poziom trzeci - ten najtrudniejszy tworzą zadania testowe i zadania pdf do kursu: Analiza i rozwiązywanie zadań. Jeśli chodzi o testy będą dwóch rodzajów: pierwsze z progiem wymagań 51% i automatyczną oceną po każdym zadaniu (zadania zamknięte, ale najczęściej - otwarte). Drugi rodzaj to testy z samooceną po każdym rozwiązanym zadaniu (zadania otwarte z dłuższymi uzupełnieniami i krótkimi tekstami do wpisania). W testach III. Poziomu nie będzie limitu czasu i randomizacji zadań.
Najważniejsze jest jednak to, że ze względu na specyfikę bezpośrednich przygotowań do matury, takie testy będą krótkie (po 10 zadań). Zakładamy, że z zakresu materiału jednej klasy będzie łącznie 10 testów (6 +4). Tworzyć je będą głównie mocno zmodyfikowane zadania CKE, ale także zadania nasze (autorskie). Testy z zakresu klasy I. są już gotowe (100 zadań).
Jeśli chodzi o zadania w formie pdf są to niemal wyłącznie zadania autorskie. Tworzą 30 arkuszy zadań z rozbudowanymi kluczami odpowiedzi (24 do konkretnych działów biologii, tzw. arkuszy działowych oraz 6, które są maturami próbnymi). Łącznie to prawie 400 zadań.
Zatem w samym kursie: Analiza rozwiązywanie zadań czwartoklasista będzie mógł ćwiczyć za proszeniem do upadłego.
I na koniec – co prawda przebudowa naszego systemu sprawdzania i utrwalania wiedzy potrwa jeszcze kilka miesięcy, ale już teraz masz do dyspozycji tysiące zadań.
zespół Teraz Wiedza