Egzamin maturalny od kuchni cz. II Porady ogólne

Grafika wyróżniająca do wpisu Egzamin maturalny od kuchni cz. II Porady ogólne

Egzamin maturalny jest wystandaryzowany, ale sposobów na przygotowanie się do niego, jest tyle, ilu maturzystów. Jeśli znasz swój styl uczenia się,

wiesz, jak się zorganizować, sprawa wydaje się prosta. Potrzebujesz tylko dowiedzieć się, jaki zakres materiału jest wymagany na egzaminie, a resztę – organizację, naukę, powtórki ogarniasz sam. Twój wynik z matury z biologii plasuje się w górnych centylach, więc … tanecznym krokiem wkraczasz w uniwersyteckie progi. Voila. Tyle w teorii. W praktyce sprawa jest często bardziej skomplikowana. Z różnych powodów. Dlatego poniżej przedstawiam garść ogólnych porad dotyczących przygotowania do matury. Twoim zadaniem jest dostosować je do swoich możliwości i tego, jaka forma nauki jest w twoim przypadku najbardziej skuteczna. Maturę można okiełznać. Znajdź na nią skuteczny sposób.

Gwoli ścisłości, egzamin maturalny z biologii sprawdza określoną wiedzę i umiejętności.

Warto mieć to na względzie, gdy opracowujesz kolejne zagadnienia. Pod względem technicznym egzamin maturalny jest zbiorem określonego typu zadań, stąd znajomość mechaniki ich rozwiązywania jest cenną umiejętnością. Pamiętaj o tym. Ćwicz rozwiązywanie zadań, aby na egzaminie nie tracić cennego czasu na zastanawianie się, jak podejść do danego zadania.    

W wykładzie: Wybrane problemy z zadaniami w kursie: Biologia w liceum dokonujemy szczegółowej analizy rozwiązywania trudnych zadań maturalnych

Porady ogólne

 • Rozpocznij naukę odpowiednio wcześnie. Rozplanuj ją sobie. Zapoznaj się dokładnie z wymaganymi zagadnieniami (z pomocą przyjdzie Ci nasz sylabus dostępny w kursie: Biologia w liceum) i stosuj je nie tylko jako wytyczne, ale także jako bazę do powtórek.
 • Rozplanuj swoje przygotowania. Stwórz plan nauki i powtórek. Skorzystaj z naszych plannerów i kart motywacyjnych dostępnych w kursie: Jak się uczyć.
 • Sporządzaj solidne notatki – zapisuj w punktach (lub innej formie, która działa) najważniejsze informacje z danego zagadnienia. O notowaniu pisaliśmy w artykule: Przede wszystkim … notuj!
 • Czytaj ze zrozumieniem. Nie wykuwaj bezsensownie informacji na pamięć.
 • Omawiaj zagadnienia na głos, jakbyś je komuś tłumaczył.
 • Upraszczaj skomplikowane schematy, rozrysowuj przebieg procesów na kartce, najlepiej kolorowymi kredkami/pisakami/itp., wieszaj je na ścianie czy tablicy korkowej.
 • Korzystaj z okazji, by pisać krótkie, kilku zdaniowe informacje na określony temat. Pomoże ci to ćwiczyć umiejętność precyzyjnego wyrażania swoich myśliw formie pisemnej.
 • Do utrwalania wiadomości warto stosować techniki mnemoniczne.
 • Rozwiązuj zadania maturalne. Analizuj błędy (Patrz kurs: 16 Mgnień Matury).
 • Ćwicz, ćwicz, ćwicz!!!

Ogólne porady dotyczące poszczególnych rodzajów zadań

Zadania z doświadczeniem/eksperymentem – na maturze w nowej formie zwiększono nacisk na umiejętność analizy eksperymentu/doświadczenia. Za zadanie z doświadczeniem łatwo jest zdobyć punkty, jeśli rozumie się mechanikę doświadczenia, dokładnie przeanalizuje jego przebieg oraz wyciągnie trafne wnioski. Należy zatem wiedzieć, jakie są poszczególnego etapy przeprowadzania doświadczenia/eksperymentu naukowego, czym różni się np. problem badawczy od hipotezy, próba badawcza od kontrolnej.

Dla przypomnienia:

Kolejne etapy przebiegu doświadczenia lub eksperymentu naukowego:

 1. Sformułowanie problemu badawczego.
 2. Postawienie hipotezy.
 3. Ustalenie próby badawczej i kontrolnej.
 4. Analiza wyników i zapisanie wniosku/wniosków.

Pamiętaj, aby dokładnie przeanalizować dane zawarte w poleceniu i podczas wyciągania wniosków trzymać się tylko tych wartości, które są podane.

Zadanie z tabelązacznij od dokładnego przeanalizowania treści polecenia.

 1. Analiza tabeli: przeczytaj uważnie nagłówki. Sprawdź, w jakich jednostkach zostały podane wartości w tabeli. Pamiętaj, aby podać takie same jednostki w swojej odpowiedzi.
 2. Rysowanie tabeli: zastanów się, jakiego typu informacje masz zawrzeć w tabeli, jakpowinna ona wyglądać (ile mieć kolumn i wierszy). Przeanalizuj tekst źródłowy, zbierz potrzebne ci dane. Wykorzystaj całe miejsce przeznaczone na tabelę. Za mała tabela może być słabo czytelna. Rysuj starannie. Opisz odpowiednio kolumny i wiersze tabeli. Wypełnij tabelę. Pamiętaj o właściwych jednostkach.

Zadanie z wykresem – Podobnie jak w przypadku zadania z tabelą zacznij od uważnego przeczytania polecenia. Następnie zastanów się, jaki typ wykresu najlepiej przedstawi dane. Wyróżniamy kilka typów wykresów, np. słupkowy, kołowy, liniowy, kolumnowy. Wykres powinien być duży i czytelny. Rysuj starannie. Pamiętaj o właściwym opisaniu osi wykresu, zapisaniu jednostek, a także o legendzie. Nadaj wykresowi odpowiedni tytuł. Voilà!

Zadanie ze schematem, grafiką, itp.

Jeśli zadanie zawiera schemat czy grafikę, dokładnie je przeanalizuj. Są tam z konkretnego powodu! W przypadku schematów zwróć uwagę na kierunki grotów strzałek, co z czego wynika i do czego prowadzi.

Nie panikuj, jeśli widzisz jakiś schemat czy dane po raz pierwszy. Zadanie na pewno zawiera wystarczająco informacji, by udzielić poprawnej odpowiedzi bazując na wiedzy, którą posiadasz!

Rozkładamy zadania na czynniki pierwsze

Wszelkie znaki na Ziemi i niebie wskazują, że wymienione wyżej zadania sprawiają wam szczególną trudność. Tym bardziej warto ćwiczyć rozwiązywanie zadań tego typu i, co bardziej istotne, dokładnie analizować odpowiedzi. Aby wesprzeć was w tym trudnym zadaniu, przygotowaliśmy specjalną lekcję poświęconą szczegółowej analizie wyselekcjonowanych zadań CKE. Jest ona dostępna w kursie: Biologia w liceum.

W trzeciej, ostatniej części cyklu przedstawimy garść porad dotyczących pisania odpowiedzi. Już teraz zapraszam do lektury.

Przeczytaj również część I. serii Egzamin maturalny od kuchni

Interesuje Cię systemowe wsparcie do matury z biologii?

Poznaj pakiet kursów Teraz Biologia – rzetelna wiedza podana w ciekawy sposób, zadania maturalne posegregowane według działów, testy interaktywne oraz specjalny kurs: Jak się uczyć i kurs powtórkowy 16 Mgnień Matury. Nie zwlekaj! Wykup dostęp i ucz się z najlepszymi!

Podobne wpisy

Komentarze