Klucz odpowiedzi do arkusza maturalnego z biologii 2021

Maturalne boje dobiegają końca. Wykonaliście ciężką pracę w bardzo ciężkich warunkach. I choć stres nie minął, wciąż czekacie bowiem na ostateczne wyniki, to jednak możecie odsapnąć.

Tymczasem nasz zespół autorski również rozwiązał arkusz maturalny i opracował własną wersję klucza odpowiedzi. Możecie go znaleźć w kursie Biologia w liceum w lekcji V. Pamiętajcie, że o tym, czy dana odpowiedź zostanie zaakceptowana, czy nie czasem decydują niuanse. Dlatego oprócz samej wiedzy, ważna jest zwięzłość i precyzja odpowiedzi oraz właściwa terminologia. Popisywanie się nadmiarową wiedzą nie jest premiowane, a może się przyczynić do utraty cennych punktów..

A jakie są ogólne wnioski naszych autorów po dokładnym przeanalizowaniu arkusza maturalnego z biologii 2021?

Matura z biologii w 2021 r. mogła zostać uznana za trudniejszą niż ubiegłoroczna (jednak oceny są mocno podzielone). Naszym zdaniem nie było zadań-kilerów, ale jeśli ktoś w czasie pandemii tylko “tłukł” podręcznik i/lub zadania CKE, mógł polec z kretesem.

Przykłady trudniejszych zadań: 10.3. zdanie 2. pamięciówka, do tego podchwytliwa (P), 18. zakręcenie prostymi proporcjami, 20. odwołanie do izolacji prezygotycznej (“nie mogą się swobodnie krzyżować”), 23. ustalenie kolejności, 24.2. znajomość funkcjonowania ekosystemów naturalnych.

CKE nie odpuściła, przede wszystkim dlatego, że sporo zadań było dość czasochłonnych i wymagało (tradycyjnie) umiejętności swobodnego interpretowania zjawisk biologicznych. Tym niemniej część zadań to „kolorowanie drwala” (np. zad. 2.).

Zwraca uwagę bardzo słaba biochemia i fizjologia człowieka. To zapewne ukłon w stronę tegorocznych maturzystów. Z kolei małże to zaskoczenie niesympatyczne.

To tyle. Z niecierpliwością czekamy na oficjalny klucz odpowiedzi CKE.

Pozdrawiamy serdecznie wszystkich maturzystów i trzymamy kciuki za wysokie wyniki z egzaminu.

Podobne wpisy

Komentarze