Człowiek – powłoka wspólna ciała

Kurs anatomii i fizjologii człowieka - powłoka wspólna ciała

Publikujemy materiały!

Wykłady prowadzi Waldemar Lewiński

Współautorzy: Jan Prokop i Jacek Balerstet

W tym krótkim kursie przedstawiamy organizację ciała człowieka oraz budowę i funkcje układu powłoki ciała. Najwięcej czasu poświęcamy na analizę: budowy skóry oraz jej funkcji receptorowej i termoregulacyjnej. Wykłady zostały podzielone na 3 umowne lekcje. Aktualny czas trwania wykładów: 1 godzina i 57 minut. W kursie: Człowiek – powłoka wspólna ciała
  • przedstawiamy organizm człowieka jako funkcjonalną całość oraz wykazujemy, że jest to struktura hierarchiczna; precyzujemy pojęcie układu powłoki ciała (powłoki wspólnej, łac. integumentum commune),
  • przedstawiamy budowę skóry (naskórka, skóry właściwej) i tkanki podskórnej. Dużo uwagi poświęcamy gruczołom (potowym, łojowym i mlekowym) oraz receptorom skórnym (mechanoreceptorom, termoreceptorom i zakończeniom bólowym). Przedstawiamy rolę powłoki ciała jako aktywnej warstwy termoizolacyjnej,
  • omówimy aspekty medyczne związane z powłoką wspólną ciała i jej funkcjonowaniem. Przedstawimy choroby takie, jak m.in. atopowe zapalenie skóryłojotok, trądzik młodzieńczy oraz czerniak złośliwy.
Przypominamy jednocześnie, że kurs: Człowiek - powłoka wspólna ciała jest logicznym rozwinięciem lekcji 1. kursu Fizjologia zwierząt.
Przygotowujesz się do matury? Nie zwlekaj, wykup subskrypcję już dzisiaj i ucz się z najlepszymi w naszej multimedialnej Akademii Biologii!
Aby uzyskać dostęp, musisz wykupić Teraz Biologia (1 rok), Teraz Biologia (2 lata) albo Fizjologia zwierząt, lub zalogować się jeśli masz już subskrypcję.
Autor kursu

Waldemar Lewiński

Nauczyciel, korepetytor i jednocześnie autor m.in. słynnej serii książek dla kandydatów na uniwersytety medyczne i przyrodnicze. Łącznie napisał ponad 40 książek przeznaczonych dla uczniów i nauczycieli. Wychowawca wielu olimpijczyków. Uczniowie nazwali go "Mistrzem Biochemików". Jest laureatem pierwszej edycji Nagrody im. Filipa Kallimacha, przyznawanej za wybitne osiągnięcia w sferze edukacji przez redakcję Magazynu Literackiego „Książki”. Pasjonat biologii i... rowerów, szczególnie górskich.

Lekcje