Grzyby (3L)

Prowadzący: W. Lewiński. Czas wykładów: 2 godz. 43 minut. Poziom trudności: I-II.

· 30 stycznia 2020

W kursie Grzyby przedstawiamy budowę, czynności życiowe oraz znaczenie grzybów. Szczególny nacisk położyliśmy na specyficzne sposoby rozmnażania się grzybów oraz ich znaczenie w przyrodzie i dla człowieka.

Kurs został podzielony na 3 lekcje wykładowe. Łączny czas trwania wykładów: 2 godz. 37 min. (plus 20 minut na krótki test zaliczeniowy).

Do kursu dołączyliśmy: 15 zadań maturalnych CKE (edycja – 2021/2022) w postaci pliku .pdf do wydruku oraz e-book z opracowaniem tekstowym wykładów oraz ćwiczeniami (plik .pdf do wydruku).

Wykłady prowadzi Waldemar Lewiński. Współautorami są: Jan Prokop i Jacek Balerstet.

Lekcja 1. Budowa i czynności życiowe grzybów

Przedstawiamy cechy charakterystyczne, pochodzenie, pozycję systematyczną, budowę (poziomy organizacji ciała: drożdżoidalny i strzępkowy) oraz czynności życiowe: odżywianie się, oddychanie i rozmnażanie bezpłciowe ( w tym trzy kryteria wyróżniania zarodników) oraz płciowe (z podziałem na gametogamię, gametangiogamię i somatogamię). Analizujemy dokładnie ogólny cykl rozwojowy grzybów (wprowadzamy trudne pojęcia: anamorfa i teleomorfa) Wyjaśniamy dlaczego mikoryza (ektotroficzna i endotroficzna) ma tak duże znaczenie w przyrodzie.

Lekcja 2. Przegląd grzybów

Podajemy istotne informacje o czterech grupach grzybów: skoczkowcach, sprzężnowcach, workowcach i podstawczakach. Analizujemy krok po kroku odpowiednie, przykładowe cykle rozwojowe (zwracając uwagę, m.in. na przemianę faz jądrowych). Wyjaśniamy także czym są grzyby niedoskonałe. Na koniec charakteryzujemy znaczenie grzybów.

Lekcja 3. Porosty

Wykazujemy, że porosty są grzybami. Analizujemy cechy charakterystyczne budowy morfologicznej (plechy skorupiaste, listkowate i krzaczkowate) oraz anatomicznej porostów (plechy heteromeryczne i homeomeryczne). Wyjaśniamy, czym jest i do czego służy skala porostowa.

Lekcja 4. Zaliczenie

Test zaliczeniowy: 12 pytań. Czas na rozwiązanie: 20 minut (edycja – jesień 2020).

Informacje techniczne!

  1. Aby korzystać z materiałów kursów, należy mieć stały dostęp do Internetu (nie ma: możliwości pobrania lekcji wideo na własne urządzenie ani zgody na ich kopiowanie).
  2. Materiały w postaci plików pdf można pobrać i wydrukować (na swoje prywatne potrzeby!).
  3. Dostęp jest aktywny dokładnie rok (365 dni) od momentu zakupu (nie jest zaokrąglany do pełnego dnia).
  4. Licencja dla jednego użytkownika do użytku domowego!
  5. Z materiałów można korzystać na komputerze lub smartfonie/tablecie. Jednocześnie można być zalogowanym tylko na jednym urządzeniu.

Po wykupieniu dostępu znajdziesz tutaj min. pliki .pdf z zadaniami i kluczem odpowiedzi. W zakładce Materiały w poszczególnych lekcjach znajdziesz kolejne rozdziały e-booka.

Pobierz Grzyby-3L_EBook_Wstęp-2022-01


+2358 zapisanych
Zapisz się!

Zawiera

  • 3 Lekcji
  • 23 Zagadnień
  • 1 Test