Grzyby (4L)

Prowadzący: W. Lewiński. Czas wykładów: 2 godz. 48 min. Poziom trudności: I-II.

· 30 stycznia 2020

W tym krótkim kursie przedstawiamy budowę, czynności życiowe oraz znaczenie grzybów. Szczególny nacisk położyliśmy na specyficzne sposoby rozmnażania się grzybów oraz ich znaczenie w przyrodzie i dla człowieka.

Kurs został podzielony na 3 lekcje wykładowe. Łączny czas trwania wykładów: 2 godz. 48 min. (plus 24 min. na krótki test zaliczeniowy – 12 pytań).

Do kursu dołączyliśmy: 15 zadań maturalnych CKE (edycja – 2023) oraz 24-stronicowy e-book z opracowaniem tekstowym wykładów oraz ćwiczeniami (pliki .pdf do wydruku).

Wykłady prowadzi Waldemar Lewiński. Współautorami są: Jan Prokop i Jacek Balerstet.

Lekcja 1. Budowa i czynności życiowe grzybów

Przedstawiamy cechy charakterystyczne, pochodzenie, pozycję systematyczną, budowę (poziomy organizacji ciała: drożdżoidalny i strzępkowy) oraz czynności życiowe: odżywianie się, oddychanie i rozmnażanie bezpłciowe ( w tym trzy kryteria wyróżniania zarodników) oraz płciowe (z podziałem na gametogamię, gametangiogamię i somatogamię). Analizujemy dokładnie ogólny cykl rozwojowy grzybów (wprowadzamy trudne pojęcia: anamorfa i teleomorfa) Wyjaśniamy, dlaczego mikoryza (ektotroficzna i endotroficzna) ma tak duże znaczenie w przyrodzie.

Lekcja 2. Przegląd grzybów

Podajemy istotne informacje o czterech grupach grzybów: skoczkowcach, sprzężniowcach, workowcach i podstawczakach. Analizujemy krok po kroku odpowiednie, przykładowe cykle rozwojowe (zwracając uwagę m.in. na przemianę faz jądrowych). Wyjaśniamy także, czym są grzyby niedoskonałe. Na koniec charakteryzujemy znaczenie grzybów.

Lekcja 3. Porosty

Wykazujemy, że porosty są grzybami. Analizujemy cechy charakterystyczne budowy morfologicznej (plechy skorupiaste, listkowate i krzaczkowate) oraz anatomicznej porostów (plechy heteromeryczne i homeomeryczne). Wyjaśniamy, czym jest i do czego służy skala porostowa.

Lekcja 4. Zaliczenie

Test zaliczeniowy: 12 pytań. Czas na rozwiązanie: 24 minut (edycja – jesień 2021).

Informacje techniczne!

  1. Aby korzystać z materiałów kursów, należy mieć stały dostęp do Internetu (nie ma: możliwości pobrania lekcji wideo na własne urządzenie ani zgody na ich kopiowanie).
  2. Materiały w postaci plików .pdf można pobrać i wydrukować (na swoje prywatne potrzeby!).
  3. Dostęp jest aktywny dokładnie rok (365 dni) od momentu zakupu (nie jest zaokrąglany do pełnego dnia).
  4. Licencja dla jednego użytkownika do użytku domowego!
  5. Z materiałów można korzystać na komputerze lub smartfonie/tablecie. Jednocześnie można być zalogowanym tylko na jednym urządzeniu.

Kurs jest dostępny również w pakiecie kursów:

Klasa 2 – Biologia zakres rozszerzony


Po wykupieniu dostępu znajdziesz tutaj pliki .pdf z zadaniami i kluczem odpowiedzi. W zakładce Materiały w poszczególnych lekcjach znajdziesz natomiast kolejne rozdziały e-booka.

+710 zapisanych
Zapisz się!

Zawiera

  • 3 Lekcji
  • 23 Zagadnień
  • 1 Test