Protisty (4L)
Prowadzący: W. Lewiński. Czas wykładów: 5 godz. 6 min. Poziom trudności: I-II.
W kolejnym kursie „systematycznym” charakteryzujemy zróżnicowanie budowy, czynności życiowe oraz znaczenie najważniejszych grup protistów. Nacisk położyliśmy na przedstawienie „typowych” przedstawicieli.
Kurs został podzielony na 6 lekcji wykładowych. Łączny czas wykładów: 5 godz. 6 min. (plus 60 minut na test zaliczeniowy).
Do kursu dołączyliśmy: 14 zadań maturalnych CKE (edycja – 2021/2022) oraz 30-stronicowy e-book z opracowaniem tekstowym wykładów oraz ćwiczeniami (pliki .pdf do wydruku).
Wykłady prowadzi Waldemar Lewiński. Współautorami są: Jan Prokop i Jacek Balerstet.
Lekcja 1. Protisty
Poznajemy świat protistów. Omawiamy budowę i czynności życiowe protistów ze szczególnym uwzględnieniem poziomów organizacji (jednokomórkowce, komórczaki, kolonie, plechy nitkowate, plechy nibytkankowe, plechy tkankowe) i analizą sposobów rozmnażania się (mejoza postgamiczna u haplontów i pregamiczna u diplontów, przemiana pokoleń izomorficzna i anizomorficzna; podział podłużny komórki, fragmentacja plechy, zarodniki z podziałem na zoospory i aplanospory).
Lekcja 2. Protisty roślinopodobne
Omawiamy budowę i czynności życiowe protistów roślinnych z uwzględnieniem cech wspólnych i specyficznych. Dużo uwagi poświęciliśmy tu budowie eugleny oraz cyklom rozwojowym głównych grup protistów roślinopodobnych.
Lekcja 3. Przegląd protistów roślinopodobnych
Omawiamy po kolei wszystkie grupy protistów roślinopodobnych wymieniane w podręczniku. Bonusem jest nowoczesne ujęcie – przydział do supergrup: Excavata, Stramenopiles i Alveolata.
Lekcja 4. Protisty zwierzęce
Omawiamy budowę i czynności życiowe protistów zwierzęcych z uwzględnieniem cech wspólnych i specyficznych. Szczególny nacisk położyliśmy na odżywianie i rozmnażanie się (m.in. podział poprzeczny komórki, koniugacja u orzęsków oraz dokładna analiza skomplikowanego cyklu rozwojowego zarodźca malarii). Dla entuzjastów “wchodzimy” nawet na poziom wyjaśnienia, czym jest schizogonia i sporogonia.
Lekcja 5. Przegląd protistów zwierzęcych
Omawiamy po kolei wszystkie grupy protistów zwierzęcych wymieniane w podręczniku z uwzględnieniem nowoczesnego ujęcia – przydziału do supergrup: Excavata, Alveolata, Rhizaria i Amoebozoa.
Lekcja 6. Protisty grzybopodobne
Charakteryzujemy krótko budowę i czynności życiowe protistów grzybopodobnych z uwzględnieniem cech specyficznych.
Lekcja 7. Zaliczenie
Testu zaliczeniowy: 30 pytań. Czas na rozwiązanie: 60 min. (edycja – jesień 2020).
Informacje techniczne!
- Aby korzystać z materiałów kursów, należy mieć stały dostęp do Internetu (nie ma: możliwości pobrania lekcji wideo na własne urządzenie ani zgody na ich kopiowanie). Lekcje można oglądać wielokrotnie, zależnie od potrzeb.
- Materiały w postaci plików pdf można pobrać i wydrukować (na swoje prywatne potrzeby!).
- Dostęp jest aktywny dokładnie rok (365 dni) od momentu zakupu (nie jest zaokrąglany do pełnego dnia).
- Licencja dla jednego użytkownika do użytku domowego!
- Z materiałów można korzystać na komputerze lub smartfonie/tablecie. Jednocześnie można być zalogowanym tylko na jednym urządzeniu.
Kurs jest dostępny również w pakiecie kursów:
Klasa 2 – Biologia zakres rozszerzony
Po wykupieniu dostępu znajdziesz tutaj pliki .pdf do kursu. Kolejne rozdziały e-booka "Protisty na maxa" znajdziesz w zakładce Materiały w poszczególnych lekcjach.
Pobierz Protisty-4L_EBook_Wstęp-2022-01