W kursie cytologii – zarówno w wersji dla 3-letniego liceum, jak i dla 1. klasy liceum 4-letniego – „podkręcamy” lekcję 4. Transport przez błonę komórkową.

Jakie zmiany/ulepszenia przygotowujemy?

  • zupełnie nową wersję wprowadzenia do wykładu;
  • ogólną analizę typów transportu i charakterystykę transportu jonów oraz małych cząsteczek w oparciu o kryterium liczby rodzajów cząsteczek i kierunku transportu;
  • do tego dokładamy charakterystykę endocytozy receptorowej (dla 1. klasy liceum 4-letniego to „jazda obowiązkowa”, dla pozostałych przydatna ciekawostka – por. niżej).

Zmiany wymagały opracowania nowych grafik (poniżej przykładowy zrzut ekranowy). Do lekcji dołączymy nowe schematy do pobrania i wydrukowania.

Przykład nowego schematuKrótko o częściach nowej wersji wykładu:
4.1. Wprowadzenie (standardowe).
4.2. Rodzaje transportu przez błonę (podział ogólny i szczegółowy).
4.3. Transport bierny (dyfuzja prosta i wspomagana).
4.4. Transport aktywny (z uwzględnieniem m.in. pompy Na/K oraz porównaniem sposobów transportu).
4.5. Kotransport, czyli zupełna nowość – analiza szczególnie polecana w 4-letnim liceum, ale innym uczniom też ją polecamy – ciekawe i nietrudne. Zaczynamy od symportu (z analizą symportera Na+-glukoza), potem przechodzimy do antyportu (z analizą antyportera Na+-H+). Wreszcie zbieramy różne rodzaje transportu bez zmian struktury błony w dwóch komórkach: kanalika nerkowego i w erytrocycie. Wygląda to groźnie, ale jak Pan Waldemar „rozbierze problem na części” zobaczysz, że nie taki diabeł straszny.
4.6. Pinocytoza.
4.7. Endocytoza sterowana receptorami – kolejna analiza wymagana w 4-letnim liceum, ale innym uczniom też ją polecamy – to także jest proces ciekawy i nietrudny do opanowania, chociaż pojawią się straszne
4.8. Fagocytoza.
4.9. Podsumowanie (uwagi końcowe).

Nowa odsłona lekcji będzie dostępna od 25. sierpnia.

Pozdrawiamy raz jeszcze naszych użytkowników, którzy już w wakacje rozpoczęli przygotowania – szacun!

Dla niewtajemniczonych: kurs jest dostępny w dwóch wariantach:

Zostaw komentarz

Back to top
Świąteczna oferta

-10%
na wszystkie kursy

kod: gwiazdka2019
ZOBACZ
close-link