Matura z biologii 2017 – czas na wzmożone działania powtórkowe

Grafika wyróżniająca do wpisu na temat powtórek do matury z biologii

Przygotowania do matury z biologii

Matura, chociaż jest egzaminem… dla ludzi, często wydaje się koszmarem sennym. Nijak nic nie można zrobić, a zgroza chwyta nas za gardło. Strusia taktyka – unikania problemu zgodnie z zasadą „głowa w piasek…” tylko pogarsza sytuację. Trzeba wziąć się w garść i podjąć wyzwanie. Jak to zrobić? Przedstawiamy plan działań na ostatnie miesiące przed maturą z biologii. Niech nie zraża Cię, że zostały tylko 4 miesiące. Piramidy się w takim czasie nie wybuduje, ale poziom przygotowania do egzaminu można podnieść kilkakrotnie. A jaka słodka jest nagroda…

otwarte ksiązki

Określ, co to za zwierz

Od czego należy zacząć? Od poznania wroga (sic). Poznaj zatem maturę od strony technicznej. Zapoznaj się z formą arkusza maturalnego, typami zadań, czasem przeznaczonym na odpowiedzi i sposobem punktowania. Najważniejsze w tej kwestii to znajomość typów zadań i wymaganych do nich odpowiedzi. O ile pytania jedno- czy wielokrotnego wyboru są tak „oklepane”, że nie ma potrzeby jakieś szczególnej ich analizy, o tyle zadania z różnej maści elementami graficznymi i krótkimi wypowiedziami mogą być problematyczne. Zajrzyj więc do naszego sylabusa, gdzie wyjaśniamy, jak rozwiązywać poszczególne typy zadań, dajemy też wskazówki, jak ćwiczyć pisanie odpowiedzi.

Rada ogólna

Nie powtarzaj najczęstszego błędu popełnianego przez twoich poprzedników w trakcie przygotowań do egzaminów – czytania, czy wręcz przeglądania schematów i tabel zamieszczanych masowo w brykach. Takie działanie da Ci złudne wrażenie, że już wszystko umiesz. W rzeczywistości stracisz tylko cenny czas. Dowodem niech będą słabiutkie wyniki matury z biologii w ostatnich latach.

Odpowiedni trening czyni mistrza, więc … ćwicz w oparciu o prostą strategię

Niezależnie od tego, czy przygotowujesz się już od dawna, czy dopiero zaczynasz, zostały Ci 4 miesiące i musisz wycisnąć z nich … i z siebie … ile się da, a najlepiej wszystko.

Naszym zdaniem potrzebna jest tu prosta, efektywna i szybka strategia dwóch kroków:

  1. oglądasz nasze wykłady (np. w pakiecie Teraz Biologia) i/lub przeglądasz notatki,
  2. rozwiązujesz zadania – dokładnie sprawdzasz i analizujesz swoje odpowiedzi.

I tak cały czas: powtórka i zadania, powtórka i zadania… Na maturze nie sprawdza się, jak długo siedziałeś z nosem w tabelkach, więc… nie trać czasu na działania nieefektywne. Określ swoje braki i wypełniaj je.

Pisanie w notatniku/zeszycie

16 Mgnień Matury – twój osobisty „cerber” maturalny

16 Mgnień Matury to ustrukturyzowany, metodyczny trening na ostatnie 4 miesiące przed maturą. To twój Cerber, w razie gdybyś miał problemy z dyscypliną lub ustaleniem kolejności materiału do powtórki. Przestrzegaj zasad, wykonuj systematycznie zadania, a dzień egzaminu nie będzie męczarnią.

W okresie przygotowań wyróżniliśmy 16 tygodni, podczas których trzeba zasuwać. Założyliśmy jednak, że możesz poświęcić cały tydzień na labę w okresie studniówki. Przyjęliśmy też, że pierwszy tydzień maja stanowi żelazną rezerwę czasową. Zatem weź kalendarz i zrób rozpiskę.

W kursie 16MM każdy tydzień to określona porcja materiału do powtórek i ćwiczeń w rozwiązywaniu zadań.

Uwaga: kolejność działów do powtórek starannie przemyśleliśmy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby realizować ją po swojemu.

W każdym tygodniu zajęć kursu 16MM proponujemy:

  • zagadnienia do powtórek (w tym listę klipów z naszymi wykładami);
  • ćwiczenia szybkościowe – test multimedialny złożony z 30 pytań – limit czasu to 30 minut! Test najlepiej zrobić w poniedziałek, zanim jeszcze na dobre rozpoczniesz powtórki (w ten sposób zorientujesz się, na czym stoisz z tego działu), ale może być też niedziela. Jeśli starczy ci czasu, możesz ponownie zrobić test po zakończeniu powtórek z danego działu;
  • ćwiczenia jakościowe (precyzyjne rozwiązywanie zadań) – sześć razy w tygodniu (od poniedziałku do soboty włącznie) rozwiązujesz dwa rozbudowane zadania, które wcześniej drukujesz. Następnie uważnie weryfikujesz swoje odpowiedzi, śledząc naszą analizę na wideo. Pilnuj limitów czasu! Nie korzystaj z notatek ani innych źródeł. Stwórz warunki jak podczas egzamin, wyłącz telefon, komputer i wszelkie inne rozpraszacze.

Jeśli jeszcze masz trochę czasu rozwiązuj inne zadania maturalne – polecamy zadania CKE.

W ciągu dnia, w tzw. wolnych chwilach, ale także w ramach powtórek – rysuj, co się da – wygląd organów, tkanek, schematy, cykle rozwojowe, przebieg ważnych reakcji i etapy procesów. Testuj się – nie czekaj na dzień M (sic), tylko już teraz sprawdzaj swoją wiedzę w praktyce (wytłumacz komuś dane zagadnienie, opisz je bez korzystania z notatek, a dowiesz się, czy na pewno je rozumiesz).

Czego na maturze nie będzie

Podstawa programowa dokładnie określa zakres wiedzy i umiejętności wymaganych na egzaminie maturalnym. Jeśli jednak jesteś pod ogromną presją czasu, wykorzystaj fakt, że szanse na pojawienie się pytań z pewnych zagadnień są niewielkie. Możesz zaryzykować i albo powtórzyć je pobieżnie albo w ogóle pominąć.

Czasem lepiej odpuścić

Pamiętaj też, że na egzaminie czasem nie warto mordować się z trudnym (dla Ciebie) zadaniem za jeden punkt, bo można w ten sposób stracić zdecydowanie więcej punktów w innym zadaniu. A powiedzmy sobie szczerze, orderu za 100% poprawnych odpowiedzi nie dostaniesz. Na medycynę spokojnie powinno wystarczyć 90%. Zatem… możesz założyć, że 5-6 punktów to całkowicie akceptowalne straty. Poza tym, gdy nie znasz odpowiedzi pozostaje ruletka. Czasem nie można inaczej, a punktów tzw. ujemnych na maturze jeszcze nie ma.

Coś na koniec

Być może dopiero teraz realizujesz dział genetyki. To nie problem, jeśli na bieżąco wykorzystasz wykłady naszego kursu: Genetyka. Jednak codzienne obciążenie wyraźnie wzrośnie. Zwłaszcza, że biologia to nie jedyny przedmiot na maturze.

Zatem pióra i kompy/tablety w garść i… do roboty. My dokładamy kolejne wykłady oraz zadania i cały czas trzymamy za Ciebie kciuki.

Zespół Teraz Wiedza

Podobne wpisy

Komentarze