Nowy rok szkolny w liceach i technikach

Grafika wyróżniająca do wpisu Jak ogarnąć edukacyjny chaos w nowym, czteroletnim liceum cz. I

Rok szkolny 2019/2020 dla większości uczniów klasy 1. w szkole średniej będzie niewątpliwie bardzo stresujący. Po koszmarnym etapie rekrutacji teraz trzeba będzie się zmierzyć z rzeczywistością nowej szkoły
(m.in. z ogromnym przeskokiem w poziomie wymagań, przeładowaniem klas, swoim zmęczeniem i zmęczeniem nauczycieli). Do tego dla wielu z Was nie będzie to szkoła wymarzona, a nierzadko także profil klasy nie będzie tym jedynym. Nie wszystko jest jednak stracone – w każdym razie, jeśli interesujesz się biologią i wiążesz z nią swoją przyszłość.

Otóż nawet jeśli nie dostałeś/nie dostałaś się do wymarzonego profilu biologiczno-chemicznego w wiodącym ogólniaku w dużym mieście, biologię w zakresie rozszerzonym możesz spokojnie realizować na naszej platformie zawierającej multimedialne kursy online. Pan Waldemar Lewiński (“Mistrz Biochemików”) wytłumaczy Ci wszystko. Dowiesz się nawet więcej niż na lekcjach w dobrej szkole. Co ważne, będziesz mógł/mogła uczyć się we własnym tempie, korzystając nie tylko z wykładów, ale także pakietów zadań maturalnych, elektronicznych testów, fiszek, elektronicznego słownika i innych udogodnień. Materiały można przy tym oglądać i analizować wielokrotnie 24/7. Sprawdź więc nasz pakiet kursów Biologia 1. Zakres rozszerzony. Zobacz, jak łatwa, przyjemna i skuteczna może być nauka biologii w XXI w.

Spójrz jeszcze na przykład pokazujący, jak bardzo różnią się wymagania w szkole średniej od tego, co było w szkole podstawowej (te ostatnie znasz). Otóż już w 1. klasie trzeba będzie przeanalizować i przyswoić następujące rodzaje transportu przez błony biologiczne (w tym błonę komórkową):

  • dyfuzję prostą (z osmozą),
  • dyfuzję ułatwioną (wspomaganą),
  • transport aktywny pierwotny,
  • wtórny transport aktywny, czyli kotransport (zarówno symportowy, jak i antyportowy),
  • endocytozę (fagocytozę, pinocytozę i endocytozę receptorową)
  • oraz egzocytozę.

Trzeba będzie poznać zasady działania, uwarunkowania i przykłady różnych rodzajów transportu, o rysunkach demonstracyjnych nie wspominając. Wygląda groźnie? Otóż tylko wygląda – można bowiem łatwo wytłumaczyć wszystkie te elementy pod warunkiem, że zostaną spokojnie, obrazowo przedstawione w przystępny sposób. Tu wkraczają nasze materiały multimedialne – pokazujemy w nich krok po kroku wszystkie rodzaje transportu wykorzystując specjalne ryciny, schematy i animacje. Tego nie znajdziesz ani w podręczniku, ani nie zobaczysz na lekcji (w każdym razie nie w zdecydowanej większości szkół). Oczywiście zasada obrazowania (wizualizowania) odnosi się wszystkich zagadnień, które omawiamy w naszych kursach. Z ich zalet może więc korzystać każdy, a nie tylko pierwszoklasista. Z naszymi materiałami możesz uzupełnić i utrwalić wiedzę zdobytą na lekcjach, powtórzyć materiał, a nawet uczyć się samodzielnie. Mamy przy tym dobrą informację dla tych z Was, którzy mają niewiele czasu, np. na powtórki. Dwoma kliknięciami (tapnięciami) wykłady można odtwarzać z większą prędkością: 1,25x, 1,5x a nawet 2x. W tym ostatnim przypadku głos lektora będzie co prawda brzmiał dość śmiesznie, ale skrócenie danego wykładu o 50% może być tego warte. Można też… zmniejszyć prędkość odtwarzania, np. trudniejszych fragmentów. To kolejne z licznych zalet merytorycznych i technicznych naszego systemu.

Jeszcze się zastanawiasz? Zobacz, jak ogólnie wygląda i działa nasz system.

Życzymy owocnej nauki i mniej stresów!
Zespół Teraz Wiedza

Podobne wpisy

Komentarze