Oficjalne wyniki matury z biologii 2019 r.

Grafika wyróżniająca do wpisu Oficjalne wyniki matury z biologii 2019 r.

4 lipca CKE opublikowała oficjalne wyniki matury, która odbyła się w maju 2019 r. Wyniki, które interesowały nas najbardziej, to oczywiście te z biologii rozszerzonej.
Jak w tym roku poradzili sobie maturzyści?

Średni wyniki egzaminu maturalnego z biologii (w tzw. nowej formule) osiągnięty w maju 2019 r. to 33%, czyli o 1% więcej niż w roku 2018. Dla samego LO jest to 37% w stosunku do 36%. W przypadku technikum poprawa jest większa – o 2% (z 12% do 14% – co i tak jest wynikiem tragicznym). Wniosek: rezultaty, licząc rok do roku, są bardzo podobne. Minimalna poprawa potwierdza tylko naszą wstępną ocenę z dnia matury, że tegoroczny egzamin był ciut łatwiejszy niż ubiegłoroczny (co nie oznacza, że był łatwy!). Mediana potwierdza zaś, że egzamin ogólnie był dobrze zbilansowany. Niezależnie od tego wypada stwierdzić, że średni wynik nawet w liceach jest dość niski!!! Biorąc pod uwagę strukturę zadań tegorocznego arkusza maturalnego, wynik 22,2 pkt. (na 60 możliwych do uzyskania) to, w pewnym uproszczeniu, poprawne rozwiązanie puli zadań zamkniętych i 2-3 zadań otwartych. Wydaje się więc, że ogrom nakładu pracy uczniów i nauczycieli realizujących typową strategię przygotowań do matury wciąż przynosi raczej mizerne efekty.

Wbrew obiegowym opiniom biologia na poziomie rozszerzonym nie jest wcale łatwy przedmiotem, który można wykuć i uzyskać na maturze wysoki wynik. Dlatego, jeśli zależy Ci na takim wyniku, który zagwarantuje Ci miejsce na wymarzonym kierunku i spokojne wakacje po liceum (sic), nie odkładaj nauki na ostatnie miesiące trzeciej klasy. Najlepiej zacznij przygotowania już w drugiej klasie (lub na początku trzeciej) i stopniowo, we własnym tempie buduj wiedzę oraz umiejętności. Potrzebny będzie do tego nasz pakiet Teraz Biologia, daje on możliwość opracowania absolutnie wszystkich zagadnień wymaganych na maturze. Lekcje Biologii Lewińskiego online obejrzysz tyle razy, ile tylko będziesz potrzebował, kiedy zechcesz i tam gdzie zechcesz, wystarczy mieć połączenie z Internetem. Kluczowe jest, aby przeznaczyć odpowiednią ilość czasu na dokładną analizę wykładów, robić rzetelne notatki (własne!) i regularnie sprawdzać swoją wiedzę (ale nie czytając notatki po raz enty, to daje tylko iluzoryczne poczucie znajomości tematu ;)).

A jeśli rozpoczynasz naukę w nowym, czteroletnim liceum, mamy jeszcze lepszą wiadomość. Naukę biologii z Waldemarem Lewińskim możesz rozpocząć już w klasie 1, korzystając z naszego pakietu Biologia 1. Zakres rozszerzony. Mam również pakiet dla klasy 2 – Biologia 2. Zakres rozszerzony.

Nasze propozycje odpowiedzi do arkuszy maturalnych znajdziesz w kursie: Biologia w liceum w lekcji V. Nasze klucze odpowiedzi do arkuszy maturalnych CKE. Materiały z tego kursu są dostępne dla każdego po zarejestrowaniu/zalogowaniu się.

Podobne wpisy

Komentarze