Problemy maturalne z … enzymami

Grafika wyróżniająca do wpisu Problemy maturalne z ... enzymami

O enzymach słów kilka

Analiza wyników matur pokazuje, że niektóre zadania “z enzymami” stanowią dla maturzystów prawdziwy problem. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że nowy podręcznik biologii dla kl. 1. 4-letniego “wchodzi” w zagadnienia enzymologii głębiej niż poprzednie opracowania (pojawia się nawet kontrola syntezy enzymów, zależność szybkości katalizowanej reakcji od stężenia enzymu i… ubikwitynozależna degradacja), to problemy mogą być tylko większe. Ale czy tak musi być?

Pan Waldemar, jak zwykle, postanowił problem rozwiązać systemowo, tym razem jednak przygotowując zupełnie nową wersję wykładu! Jest ona przeznaczona zarówno dla uczniów liceum 3-letniego, jak i 4-letniego.

Nowa wersja wykładu

W nowej wersji uporządkowaliśmy i uprościliśmy informacje o kofaktorach. Jednocześnie jednak konieczne stało się przedstawienie bardziej rozbudowanej analizy czynników wpływających na aktywność enzymów (jest już nawet kalmodulina) oraz przybliżenie, czym są enzymy allosteryczne. Niejako po drodze dokonaliśmy także analizy pojęć:

  • miejsce katalityczne enzymu
  • specyficzność substratowa
  • i specyficzność działania.

Ponadto wprowadziliśmy inną nowość: analizę problemów maturalnych z zadaniami CKE (m.in. interpretację krzywej Michaelisa-Menten, różne kombinacje czynników wpływających na aktywność enzymów, a nawet sprawę kiepskiej jakości grafik w arkuszach).
Wykład został zmontowany w formie interaktywnego wideo, z różnymi “przydasiami” (które rzeczywiście mogą się przydać 😉).

To jak, widzimy się na wykładach? Przekonaj się, że biologia nie jest taka trudna. Wprost przeciwnie, dzięki naszym kursom zrozumiesz biologię i nie straszne Ci będą sprawdziany, czy maturalne przeboje!

Kursy biologii online dla licealistów

Kurs metabolizm dostępny jest w pakiecie Teraz Biologia (3-letnie liceum) oraz pakiecie Biologia 1. Zakres rozszerzony (1. klasa 4-letniego liceum).

Podobne wpisy

Wywiad z Janem Prokopem

Wywiad z Janem Prokopem, nauczycielem biologii, współautorem jednych z najlepszych podręczników do tego przedmiotu, autorem wielu zeszytów ćwiczeń, a od kilku lat odpowiedzialnym za oprawę…

Matura z biologii 2017

Materiały Oficyny Multimedialnej TERAZ WIEDZA Artykuł jest próbą wyjaśnienia przyczyn zaskakująco niskiego wyniku średniego egzaminu maturalnego z biologii w 20016 r. i jednocześnie zaproponowania efektywnych…

Wywiad z Waldemarem Lewińskim

Wywiad z Waldemarem Lewińskim – autorem kultowych książek pomocniczych oraz jednych z najlepszych podręczników do biologii, zwanym Mistrzem biol-chemów. Dzień dobry. Jest Pan autorem najlepszych…

Komentarze