Problemy maturalne: zadanie 9. (maj 2019)

Grafika wyróżniająca do wpisu Problemy maturalne: zadanie 9. (maj 2019)

Świdrowiec gambijski – zadanie 9. z arkusza maturalnego maj 2019 (nowa formuła)

Po majowej maturze niektórzy maturzyści sygnalizowali problemy z zadaniem 9., którego „bohaterem” jest świdrowiec gambijski (Trypanosoma gambiense) – protist wywołujący śpiączkę afrykańską. W zadaniu trzeba było m.in.:

  • ocenić ploidalność pasożyta,
  • wskazać żywiciela ostatecznego
  • i wyjaśnić, dlaczego tak trudne jest zwalczanie świdrowca przez układ odpornościowy organizmu człowieka.

Podstawowym zarzutem maturzystów było to, że cykl rozwojowy świdrowca gambijskiego nie jest analizowany w szkole, zatem rozwiązanie było niemożliwe.

Pan Waldemar postanowił więc problem rozwiązać systemowo nie wprowadzając analizy cyklu świdrowca!

Powód? W naszych wykładach przedstawiamy analizy ogromnej liczby cykli różnych wirusów i organizmów, ale zawsze wychodzimy z założenia, że nie trzeba wkuwać ich przebiegu, natomiast trzeba zrozumieć ich biologiczny sens oraz wychwycić pewne prawidłowości. W przypadku „problemu” świdrowca uznaliśmy więc, że nie ma potrzeby dokładania materiału pamięciowego, a do rozwiązania wystarczy ogólna wiedza o cyklach rozwojowych jednokomórkowców. Jednak chcemy „dobić temat” i dlatego Pan Waldemar przygotował nową wersję analizy cyklu rozwojowego zarodźca malarii.

Analiza kończy się wnioskowaniem na „żywym” materiale wideo. Wykorzystujemy tu możliwości interaktywnego wideo do określania celów, które trzeba osiągnąć oglądając wykład. Brzmi to dość mętnie, ale w praktyce proponowane przez nas rozwiązanie jest proste i co ważne skutecznie. Pokazuje, że często można łatwo wykorzystać wiedzę o jednym organizmie, aby rozwiązać problem z innym.

Zapraszamy na wykład.

Wykład jest dostępny w kursie Protisty, który znajduje się w pakiecie Teraz Biologia (wszystkie kursy) lub w pakiecie Różnorodność wirusów i organizmów.

Podobne wpisy

Komentarze