Słaby wynik na maturze i co dalej…

Słaby wynik na maturze i co dalej…

Matura nie jest konkursem na najpiękniejszy uśmiech czy pismo. O wyniku nie decyduje też ilość rozwiązanych zadań czy nieprzespanych nocy. Aby osiągnąć wysoki wynik z biologii czy chemii trzeba się wykazać nie tylko dużą wiedzą, ale i umiejętnością analitycznego myślenia, rozumienia mechanizmów działania i łączenia odpowiednich faktów. Słabe wyniki z matury są wypadkową wielu czynników, których nie będziemy tutaj analizować. Zajmiemy się natomiast pytaniem: co zrobić, gdy Twój wynik z egzaminu nie jest wystarczający, by dostać się na wymarzone studia. 

Przeczytaj: Sposób na maturę z biologii

Co zatem możesz zrobić? Możesz, niczym bohaterka powieści romansowej, rzucić się na łóżko i szlochać w poduszkę, rwąc włosy z głowy albo … przyjąć do wiadomości to, co się stało i spokojnie rozważyć pozostałe opcje. Słaby wynik na maturze z biologii (czy innego przedmiotu), to jeszcze nie koniec świata. W tej chwili zapewne trudno Ci w to uwierzyć, dlatego wyładuj negatywne emocje, po czym na spokojnie zastanów się co dalej. A opcji jest kilka:

  • jeśli zaliczasz się do grona osób, dla których poza medycyną nic nie istnieje, masz dwie opcje – studia niestacjonarne lub poprawa matury w następnym roku;
  • jeśli jesteś w stanie rozważyć także inne kierunki, Twoje perspektywy rysują się trochę lepiej – jest wiele ciekawych, pokrewnych medycynie kierunków studiów, które można rozważyć, poza opcjami jak w punkcie poprzednim.

Wariant studiów płatnych jest dla wielu nieosiągalny, dlatego często decydują się na poprawę wyniku egzaminu w następnym roku. W tym miejscu pojawia się dylemat, czy zostać w domu (jeśli rodzice się zgodzą) i uczyć się samodzielnie do poprawy, czy też pójść na jakiekolwiek (sic) studia i uczyć się do poprawy w tzw. wolnym czasie (sic). Decyzja ta jest o tyle trudna, gdyż niesie ze sobą określone konsekwencje. Dla przejrzystości przygotowałam schemat ilustrujący sytuację przykładowego maturzysty, który nie osiągnął satysfakcjonującego wyniku na maturze.

Słaby wynik na maturze i co dalej

Gap year, czyli rok intensywnej nauki

Ogólnie rzecz ujmując, gap year, czyli „rok wolnego”, może być obciążający psychicznie, ale jednocześnie daje ogromne możliwości, nie tylko w poszerzeniu swojej wiedzy, ale szeroko pojętego rozwoju. Z kolei studia, nawet jeśli nie na wymarzonym kierunku, mogą być doskonałą okazją do poznania studenckiego życia w innym mieście. Zasadnicze pytanie brzmi: co jest Twoim priorytetem. Jeśli mimo wszystko chcesz studiować medycynę, a rodzice zgodzą się na gap year, skorzystaj z okazji. Pamiętaj tylko, że kluczem jest Twoja dyscyplina i dobra organizacja. Jeśli zdecydujesz się pójść na inny kierunek studiów, zrób porządny research. Dowiedz się, co i gdzie można studiować, jakie są perspektywy kariery po określonym kierunku. Nie bój się zrealizować swoich marzeń.

Przeczytaj: Jak się przygotować do matury z biologii

Na koniec prawda oczywista, choć pewnie trudna do zaakceptowania – jeśli chcesz poprawić wynik matury w przyszłym roku, żarty się skończyły, koniec marnowania czasu. Oczywiście, chwila wakacyjnego relaksu jest wręcz wskazana. Warto jednak już w sierpniu rozpocząć przygotowania do egzaminu, szczególnie jeśli poprawiasz wynik z więcej niż jednego przedmiotu. Przygotowania rozpocznij od organizacji i ułożenia planu działania. To kluczowe, byś wiedział/a czego musisz się uczyć i dobrze to rozplanował/a w czasie. Jak już będziesz miał plan, konsekwentnie go realizuj. Jeśli boisz się, że coś Ci umknie, że sam nie dasz rady, albo szukasz wsparcia do systemowej nauki, wejdź na terazwiedza.pl i dołącz naszego grona. Oferujemy już ponad 150 godzin wykładów (pogłębionych analiza zagadnień wymaganych na maturze), 1700 zadań maturalnych (autorskich i CKE) oraz pytań testowych. Ponadto dajemy Ci wsparcie autorów w razie wątpliwości czy dodatkowych pytań. Pomożemy Ci zrozumieć biologię tak, by niestraszny był Ci egzamin maturalny. To jak, jesteś gotowy na maturalny bój z biologii?

Autor wpisu: Dagmara Lewińska

Dodaj komentarz