Przebudowa strony – utrudnienia

W związku z przebudową strony mogą wystąpić problemy podczas składania zamówienia z opcją przelew bankowy. Prosimy wybierać opcję szybkich płatności PayU. Najmocniej przepraszamy za utrudnienia. Dokładamy wszelkich starań, aby przywrócić pełną funkcjonalność strony jak najszybciej. Prace nad nową stroną potrwają do połowy sierpnia, ale podstawowe funkcjonalności powinny działać wcześniej.

Pozdrawiamy

Już niedługo nowa wersja strony

Dzień dobry!

Witamy wszystkich dzielnie odpoczywających (niestety aura nie dopisuje). My mamy jeszcze gorzej – przygotowujemy nową stronę i pracujemy nad nowymi wykładami. Przejdźmy zatem do ważnych informacji.

Po pierwsze od 1. do 15. sierpnia będziemy uruchamiać nową wersję strony. Oznacza to, że mogą się pojawić mniejsze lub większe utrudnienia w dostępie do strony. Wszystko jest pod kontrolą, ale możliwe są niedociągnięcia, które będą usuwane do końca sierpnia. Z góry przepraszamy.

Po drugie do 15. sierpnia tempo pojawiania się nowych wykładów spadnie. Przyczyny tego stanu rzeczy są dwie: prace nad nową wersją strony i konieczność choćby krótkiego odpoczynku. Poprzedni rok szkolny zaczynaliśmy z ofertą ok. 80 godzin wideo i kilkuset zadań. Kończyliśmy proponując 150 godzin wideo, ok. 1000 zadań maturalnych i 500 pytań testowych. Oznaczało to, że nas zespół pracował non stop 12 godzin na dobę.

Jesteśmy przekonani, że do końca kwietnia 2018 r. opublikujemy całość wykładów z biologii, dołożymy kolejną porcję zadań i testów oraz (to nowość) zamieścimy definicje ważnych terminów biologicznych (ok. 2000).

Zapraszamy do naszej Multimedialnej Akademii Biologii
Waldemar Lewiński

P.S. Na zdjęciu widzicie mały podgląd części nowej strony

Słaby wynik na maturze i co dalej…

Słaby wynik na maturze i co dalej…

Matura nie jest konkursem na najpiękniejszy uśmiech czy pismo. O wyniku nie decyduje też ilość rozwiązanych zadań czy nieprzespanych nocy. Aby osiągnąć wysoki wynik z biologii czy chemii trzeba się wykazać nie tylko dużą wiedzą, ale i umiejętnością analitycznego myślenia, rozumienia mechanizmów działania i łączenia odpowiednich faktów. Słabe wyniki z matury są wypadkową wielu czynników, których nie będziemy tutaj analizować. Zajmiemy się natomiast pytaniem: co zrobić, gdy Twój wynik z egzaminu nie jest wystarczający, by dostać się na wymarzone studia. 

Przeczytaj: Sposób na maturę z biologii

Co zatem możesz zrobić? Możesz, niczym bohaterka powieści romansowej, rzucić się na łóżko i szlochać w poduszkę, rwąc włosy z głowy albo … przyjąć do wiadomości to, co się stało i spokojnie rozważyć pozostałe opcje. Słaby wynik na maturze z biologii (czy innego przedmiotu), to jeszcze nie koniec świata. W tej chwili zapewne trudno Ci w to uwierzyć, dlatego wyładuj negatywne emocje, po czym na spokojnie zastanów się co dalej. A opcji jest kilka:

  • jeśli zaliczasz się do grona osób, dla których poza medycyną nic nie istnieje, masz dwie opcje – studia niestacjonarne lub poprawa matury w następnym roku;
  • jeśli jesteś w stanie rozważyć także inne kierunki, Twoje perspektywy rysują się trochę lepiej – jest wiele ciekawych, pokrewnych medycynie kierunków studiów, które można rozważyć, poza opcjami jak w punkcie poprzednim.

Wariant studiów płatnych jest dla wielu nieosiągalny, dlatego często decydują się na poprawę wyniku egzaminu w następnym roku. W tym miejscu pojawia się dylemat, czy zostać w domu (jeśli rodzice się zgodzą) i uczyć się samodzielnie do poprawy, czy też pójść na jakiekolwiek (sic) studia i uczyć się do poprawy w tzw. wolnym czasie (sic). Decyzja ta jest o tyle trudna, gdyż niesie ze sobą określone konsekwencje. Dla przejrzystości przygotowałam schemat ilustrujący sytuację przykładowego maturzysty, który nie osiągnął satysfakcjonującego wyniku na maturze.

Słaby wynik na maturze i co dalej

Gap year, czyli rok intensywnej nauki

Ogólnie rzecz ujmując, gap year, czyli „rok wolnego”, może być obciążający psychicznie, ale jednocześnie daje ogromne możliwości, nie tylko w poszerzeniu swojej wiedzy, ale szeroko pojętego rozwoju. Z kolei studia, nawet jeśli nie na wymarzonym kierunku, mogą być doskonałą okazją do poznania studenckiego życia w innym mieście. Zasadnicze pytanie brzmi: co jest Twoim priorytetem. Jeśli mimo wszystko chcesz studiować medycynę, a rodzice zgodzą się na gap year, skorzystaj z okazji. Pamiętaj tylko, że kluczem jest Twoja dyscyplina i dobra organizacja. Jeśli zdecydujesz się pójść na inny kierunek studiów, zrób porządny research. Dowiedz się, co i gdzie można studiować, jakie są perspektywy kariery po określonym kierunku. Nie bój się zrealizować swoich marzeń.

Przeczytaj: Jak się przygotować do matury z biologii

Na koniec prawda oczywista, choć pewnie trudna do zaakceptowania – jeśli chcesz poprawić wynik matury w przyszłym roku, żarty się skończyły, koniec marnowania czasu. Oczywiście, chwila wakacyjnego relaksu jest wręcz wskazana. Warto jednak już w sierpniu rozpocząć przygotowania do egzaminu, szczególnie jeśli poprawiasz wynik z więcej niż jednego przedmiotu. Przygotowania rozpocznij od organizacji i ułożenia planu działania. To kluczowe, byś wiedział/a czego musisz się uczyć i dobrze to rozplanował/a w czasie. Jak już będziesz miał plan, konsekwentnie go realizuj. Jeśli boisz się, że coś Ci umknie, że sam nie dasz rady, albo szukasz wsparcia do systemowej nauki, wejdź na terazwiedza.pl i dołącz naszego grona. Oferujemy już ponad 150 godzin wykładów (pogłębionych analiza zagadnień wymaganych na maturze), 1700 zadań maturalnych (autorskich i CKE) oraz pytań testowych. Ponadto dajemy Ci wsparcie autorów w razie wątpliwości czy dodatkowych pytań. Pomożemy Ci zrozumieć biologię tak, by niestraszny był Ci egzamin maturalny. To jak, jesteś gotowy na maturalny bój z biologii?

Wyniki matury 2017

Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła dzisiaj wstępne wyniki egzaminu maturalnego przeprowadzonego w maju 2017 r. Do egzaminu przystąpiło 258 030 uczniów liceum i technikum. Ogółem maturę zdało 78,5% zdających. W liceum było to 84,4%, z kolei w technikum 67,9%. 14,8% zdających ma prawo do zdawania egzaminu poprawkowego w sierpniu. 6,7% zdających nie zdało egzaminu maturalnego. Oznacza to ogólnie, że w stosunku do roku poprzedniego liczba przystępujących do matury praktycznie się nie zmieniła, natomiast wyniki są nieznacznie słabsze (o ok. 1%).

Wyniki matury z biologii 2017

Nas oczywiście najbardziej interesują wyniki matury z biologii. Na wstępie zobaczmy, jak wyglądają statystyki. Biologię jako przedmiot dodatkowy wybrało 49 923 tegorocznych maturzystów*. W liceum było to 41 434 zdających, co czyni biologię najczęściej wybieranym przedmiotem spośród przedmiotów dodatkowych zdawanych na poziomie rozszerzonym (oczywiście pomijamy tu język angielski). Jeśli chodzi o uczniów technikum, biologię zdawało 8 489 osób, co plasuje biologię na czwartym miejscu w rankingu popularności. Biorąc to wszystko pod uwagę, wynik z egzaminu wydaje się być dużym zaskoczeniem. Jest on… co tu dużo mówić… wyraźnie poniżej oczekiwań. Średni wynik to zaledwie 37%, przy czym w liceum było to 41%, a w technikum… jedynie 16%.

Tegoroczna matura z biologii nie była trudniejsza niż ubiegłoroczna i pod wieloma względami ją przypominała, dlatego rodzi się pytanie, jakie są przyczyny tak niskiego wyniku. Co więcej, wyniki z przedmiotów teoretycznie trudniejszych wciąż są lepsze (np. z fizyki średni wynik to 46%). Odpowiedź na to pytanie jest na pewno bardzo złożona, dlatego nie będziemy tutaj prowadzić przydługawych wywodów (zostawmy je ekspertom). Skupmy się natomiast na innym, istotniejszym aspekcie. Otóż jeśli średni wynik matury z biologii wciąż jest relatywnie słaby, można dość łatwo uzyskać sporą przewagę punktową nad innymi kandydatami na medycynę czy inne oblegane kierunki „z biologią w tle”. Trzeba tylko(?) mądrze zainwestować w swoją wiedzę. Z nami można osiągnąć wynik grubo powyżej średniej i zdecydowanie zwiększyć swoje szanse na dostanie się na wymarzone studia. Dotyczy to nie tylko uczniów liceum, ale także technikum. Wiemy przecież, że tzw. poziom biologii jest tam wyraźnie niższy niż w liceum. Nasze kursy to systemowe wsparcie i możliwość nauki biologii na najwyższym poziomie…gdziekolwiek jesteś.

Na zakończenie przypomnijmy, co niedawno powiedział wybitny polski fizyk i popularyzator nauki, prof. Łukasz Turski: W najbliższych latach problemami decydującymi o rozwoju świata nie będą zagadnienia z fizyki, ale z szeroko rozumianej ekologii, biologii, medycyny. Oczywiście nie oznacza to, że maleje znaczenie fizyki, ale że szybko rośnie znaczenie biologii. To zaś powoduje, że konkurencja na maturze z biologii będzie wciąż rosła.

Pozdrawiamy tegorocznych i przyszłych maturzystów

* Liczby starszych absolwentów jeszcze nie podano, ale szacuje się, że było to kilkanaście tysięcy osób.

Wakacje

Wakacje 2017

Nadszedł wyczekiwany dzień. Zabrzmiał ostatni dzwonek i już… nareszcie są wakacje. Życzymy wszystkim miłego wypoczynku. Niech te miesiące będą wypełnione słońcem i wspaniałymi wrażeniami, byście mogli naładować „akumulatory” i mieć mnóstwo energii oraz motywacji w kolejnym roku szkolnym. 

Udanych wakacji

życzy

zespół TerazWiedza.pl

 

Po wakacjach zapraszamy już na naszą nową stronę. Mamy nadzieję, że Wam się spodoba. Tymczasem pracujemy nad kolejnymi kursami i innymi materiałami do nauki biologii. 

Jesteś nowy na portalu terazwiedza.pl? Zachęcamy do zapoznania się z Multimedialną Akademią Biologii – nasze kursy to najlepszy sposób na naukę biologii, niezależnie od tego, czy przygotowujesz się do matury, czy po prostu chcesz poszerzyć swoją wiedzę z tej dziedziny. Zapraszamy na wykłady Waldemara Lewińskiego!

Odpowiedzi – matura z biologii 2017 (stara formuła)

Odpowiedzi – matura z biologii 2017 według starej formuły

Do ogłoszenia wyników egzaminu dojrzałości jeszcze niemal miesiąc. Zapewne wszyscy zdający niecierpliwią się, chcieliby już wiedzieć, jak im poszło. Niestety musicie jeszcze poczekać. Tymczasem udostępniamy nasze sugerowane odpowiedzi do tegorocznego arkusza maturalnego z biologii według starej formuły. Z racji tego, że obecnie ciężko pracujemy nad przebudową strony oraz nowymi kursami i innymi materiałami do nauki, wypełniony ręcznie arkusz jest dostępny w postaci pliku pdf do pobrania. Mamy jednak nadzieję, że pomoże Wam to przetrwać trudny czas oczekiwania. 

Arkusz jest do pobrania w kursie: Jak się uczyć w „lekcji” Matura 2017 – analiza arkusza.

Pozdrawiamy serdecznie