Wyniki matury 2017

Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła dzisiaj wstępne wyniki egzaminu maturalnego przeprowadzonego w maju 2017 r. Do egzaminu przystąpiło 258 030 uczniów liceum i technikum. Ogółem maturę zdało 78,5% zdających. W liceum było to 84,4%, z kolei w technikum 67,9%. 14,8% zdających ma prawo do zdawania egzaminu poprawkowego w sierpniu. 6,7% zdających nie zdało egzaminu maturalnego. Oznacza to ogólnie, że w stosunku do roku poprzedniego liczba przystępujących do matury praktycznie się nie zmieniła, natomiast wyniki są nieznacznie słabsze (o ok. 1%).

Wyniki matury z biologii 2017

Nas oczywiście najbardziej interesują wyniki matury z biologii. Na wstępie zobaczmy, jak wyglądają statystyki. Biologię jako przedmiot dodatkowy wybrało 49 923 tegorocznych maturzystów*. W liceum było to 41 434 zdających, co czyni biologię najczęściej wybieranym przedmiotem spośród przedmiotów dodatkowych zdawanych na poziomie rozszerzonym (oczywiście pomijamy tu język angielski). Jeśli chodzi o uczniów technikum, biologię zdawało 8 489 osób, co plasuje biologię na czwartym miejscu w rankingu popularności. Biorąc to wszystko pod uwagę, wynik z egzaminu wydaje się być dużym zaskoczeniem. Jest on… co tu dużo mówić… wyraźnie poniżej oczekiwań. Średni wynik to zaledwie 37%, przy czym w liceum było to 41%, a w technikum… jedynie 16%.

Tegoroczna matura z biologii nie była trudniejsza niż ubiegłoroczna i pod wieloma względami ją przypominała, dlatego rodzi się pytanie, jakie są przyczyny tak niskiego wyniku. Co więcej, wyniki z przedmiotów teoretycznie trudniejszych wciąż są lepsze (np. z fizyki średni wynik to 46%). Odpowiedź na to pytanie jest na pewno bardzo złożona, dlatego nie będziemy tutaj prowadzić przydługawych wywodów (zostawmy je ekspertom). Skupmy się natomiast na innym, istotniejszym aspekcie. Otóż jeśli średni wynik matury z biologii wciąż jest relatywnie słaby, można dość łatwo uzyskać sporą przewagę punktową nad innymi kandydatami na medycynę czy inne oblegane kierunki „z biologią w tle”. Trzeba tylko(?) mądrze zainwestować w swoją wiedzę. Z nami można osiągnąć wynik grubo powyżej średniej i zdecydowanie zwiększyć swoje szanse na dostanie się na wymarzone studia. Dotyczy to nie tylko uczniów liceum, ale także technikum. Wiemy przecież, że tzw. poziom biologii jest tam wyraźnie niższy niż w liceum. Nasze kursy to systemowe wsparcie i możliwość nauki biologii na najwyższym poziomie…gdziekolwiek jesteś.

Na zakończenie przypomnijmy, co niedawno powiedział wybitny polski fizyk i popularyzator nauki, prof. Łukasz Turski: W najbliższych latach problemami decydującymi o rozwoju świata nie będą zagadnienia z fizyki, ale z szeroko rozumianej ekologii, biologii, medycyny. Oczywiście nie oznacza to, że maleje znaczenie fizyki, ale że szybko rośnie znaczenie biologii. To zaś powoduje, że konkurencja na maturze z biologii będzie wciąż rosła.

Pozdrawiamy tegorocznych i przyszłych maturzystów

* Liczby starszych absolwentów jeszcze nie podano, ale szacuje się, że było to kilkanaście tysięcy osób.

Autor wpisu: Dagmara Lewińska

Dodaj komentarz